|
Hel to najbardziej morskie miasto w Polsce, jest otoczone wodą aż z trzech stron. Usytuowane na samym końcu Półwyspu Helskiego czyli ok. 33 km od jego nasady . Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim walorom przyrodniczym: pięknym plażom, wydmom, lasom, które wchodzą w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a także licznym zabytkom, które są świadectwem ciekawej przeszłości tego miasta i kaszubskiej kultury. W przeszłości był miastem rybackim i miejscem przeładunkowym dla statków przed wyprawą na pełne morze. Później coraz bardziej doceniano jego strategiczne znaczenie dla ochrony wód Zatoki Gdańskiej. W czasie dwudziestolecia międzywojennego pełnił rolę Rejonu Umocnionego Hel.
Najważniejszą i najciekawszą ulicą Na Helu jest Wiejska, która ciągnie się przez całą miejscowość. Przy Wiejskiej można podziwiać domki o budowie ryglowej, zwanej murem pruskim. Są one pozostałością budownictwa kaszubskiego z przełomu XVIII i XIX wieku. W wielu z nich zlokalizowane są kawiarnie i piwiarnie o wystroju kaszubskim.
Helski port jest podzielony aż na trzy części: Pasażerską, gdzie swoją przystań ma Pasażerska Żegluga Gdańska, skąd odpływają statki do Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz można wyczarterować nowoczesny wodolot z klimatyzacją "DELFIN" do Kaliningradu. Jachtową, gdzie żeglarze mogą zacumować i mają dostęp do prądu, sanitariatów i bazy gastronomicznej. Port Rybacki, gdzie swoją przystań mają kutry i łodzie rybackie. Idąc dalej od portu nadmorskim bulwarem dojdziemy do kolejnego portu – Portu Marynarki Wojennej im. Kazimierza Demela – najsłynniejszego polskiego oceanografa.
Inne ciekawe miejsca na Helu to fokarium, muzeum umiejscowione w dawnym kościele ewangelickim, a przede wszystkim baterie militarne, które można zwiedzić w okolicy. Pomiędzy fokarium a Portem Marynarki Wojennej znajduje się "Kolonia Rybacka" – kompleks 50 budynków powstała w okresie międzywojennym, ich architektura miała nawiązywać do wzorców narodowych.
Z myślą o turystach Hel organizuje wiele imprez o charakterze rozrywkowym, sportowym, kulturalnym. Ponad to można w Helu korzystać z kursów dla nurków, podziwiać podwodny świat i zwiedzać zatopione tu wraki, pływać wycieczkowymi kutrami, jachtami oraz motorówkami. Smakosze mogą rozkoszować się oryginalna kuchnią kaszubską i daniami z ryb również po sezonie. Można dojść na cypel i zobaczyć początek Polski o każdej porze roku. Wszystko to sprawia, że Hel jest atrakcyjny przez cały rok.
Okolica obfituje w ciekawostki przyrodnicze. Na plaży występują halofity czyli słonorośla: honkenia piaskowa i rukwiel nadmorska, które mogą znosić znaczne zasolenie. Na wydmie białej rosną charakterystyczne trawy: piaskownica zwyczajna oraz wydmuchrzyca piaskowa. Inne tutejsze rośliny to groszek nadmorski, mikołajek nadmorski (znajduje się pod ścisłą ochroną). Na wydmie szarej rosną: kocanki piaskowe i jasieniec piaskowy, a także kostrzewa czerwona, fiołek nadmorski, szczotlicha siwa oraz turzyca piaskowa. Pojawia się też roślinność krzewinkowa: wrzos zwyczajny, bażyna czarna, wierzba piaskowa. W nadmorskim borze sosnowym dominują sosna pospolita i czarna. Najbardziej typową krzewinką jest bażyna czarna o owocach podobnych do czarnych jagód. |